מעל ל 50% מכוח העבודה בישראל מורכב משכירים המועסקים ע"י המדינה. לעובדי מדינה שורה של זכויות המקנות הטבות אבל גם חובות, ועל כן אם אתם עובדי מדינה – המדריך הבא הוא בדיוק מה שחיפשתם.

עובדי מדינה: שורה ארוכה של זכויות נחשקות

מדינת ישראל היא המעסיק הגדול ביותר ולמעשה כ 50% מהשכירים מועסקים ע"י מדינת ישראל ומוסדותיה. מאחר והמדינה היא המעסיק, אתם כעובדי מדינה נהנים מיציבות תעסוקתית וכן תנאים מצוינים הכוללים בין היתר ביטוחים קולקטיבים, שירותים בנקאיים ייחודים וכמובן הטבות שאותן תוכלו לקבל בזכות ארגוני העובדים. נוסף לכך, מתבצע פיקוח על שעות העבודה באמצעות דרישה מצד מוסדות המדינה לדווח באמצעות שעון נוכחות לעובדים. מדובר בשעון דיגיטלי המאפשר לכם כעובדים לציין את שעות העבודה כולל שעות נוספות ובהתאם לכך לקבל על כך תוספת תשלום, בהתאם לתנאי ההעסקה. מאחר והזכויות של עובדי מדינה הן רבות, ריכזנו בעבורכם את הבולטות שבהן:

שכר מתעדכן

עובדי מדינה זכאים לעדכון שכר שנתי בהתאם להסכמים קיבוציים וכן ההשכלה. בדרך כלל, בכל שנתיים נחתמים הסכמים חדשים שבמסגרתם מתעדכן שכר העובדים, לעיתים בשיעור של עשרות אחוזים. זה הזמן להסביר כי השכר הממוצע של עובד מדינה נאמד ב 15,772 ₪ לעומת 9,000 בלבד של עובד במגזר הפרטי, ועל כן חשוב מאוד לעמוד בקשר עם ארגון העובדים בו אתם חברים לצורך התעדכנות בדיוני השכר וכן חתירה מתמדת לשיפור התנאים.

עובדי מדינה: האם אתם מכירים את כל הזכויות שלכם?

ביטוחים קולקטיביים

בניגוד לעובדים במגזר הפרטי, עובדים בשירות הציבורי מקבלים במסגרת הזכויות שלהם ביטוח חיים, ביטוח בריאות, דירה ורכב באופן קולקטיבי וללא צורך בביצוע של השוואה בין החברות השונות, זאת בשל העובדה כי מי שאמון על הנושא הוא ארגון העובדים שלכם. הסיבה לכך נעוצה בכוח של ארגוני העובדים אל מול חברות הביטוח המעניקות תנאים מפליגים ומשופרים לציבור עובדי המדינה, ועל כן תנאי הביטוח הם זולים יותר מאשר במגזר הפרטי.

שירותים בנקאיים

בשנת 1954 הוקם בנק יהב, שנועד לשפר את התנאים של עובדי המדינה מבחינה בנקאית בכל הקשור לניהול חשבון בנק לצד קבלת הלוואות בתנאים נוחים. אולם, עם השנים הבנק התחיל להעניק שירותים גם למגזר הפרטי ועל כן כיום עובדי מדינה יכולים לקבל שירותים בנקאיים דרך בנקים שזכו במכרז מטעם החשב הכללי לטובת קבלת שירותים בנקאיים. בהתאם לכך, אתם כעובדי מדינה יכולים לקבל במסגרת השירות הלוואות בערבות מדינה עם ריבית נמוכה, לכל מטרה.

פנסיה צוברת

תנאי הפנסיה של עובדי מדינה נחשבים לפסגת השאיפות של כל עובד, לאור היותה פנסיה צוברת. עד לשנת 1999 כל עובד בשירות המדינה קיבל פנסיה תקציבית שהייתה מורכבת כולה מהפרשה מצד המעסיק, אולם כיום עובדי מדינה זכאים לקבל פנסיה צוברת המורכבת בחלקה מהמעסיק ובחלקה מהעמית החבר בקרן. מדובר בפרישה נוחה ובטוחה שמעניקה לכם ביטחון פיננסי יציב וכן תנאים ליציאה לפנסיה שכל עובד רק יכול לייחל בעבורם.

תשלום בעבור היעדרות

לעובד מדינה מגיעים עד 90 ימי זכאות לקבל תשלום בעבור היעדרות לשם טיפול בילד, במידה ומדובר במחלה ממארת וכי לילד לא מלאו 18 שנים. נוסף לכך, בשנה שעברה אושר כי הורים עם ילדים קטנים זכאים לקיצור של שעה אחת בכל שבוע עבודה לצורך טיפול בילדים, ונוסף לכך עובדים שעוברים טיפולי פוריות זכאים גם הם לתשלום בעבור היעדרות לצורך קבלת הטיפול על חשבון ימי מחלה.

לסיכום, לעובדי מדינה יש זכויות רבות אותן ניתן לממש דרך ארגוני העובדים שעובדים ימים כלילות למען ציבור עובדי המדינה. על מנת שתוכלו להכיר לעומק את הזכויות המגיעות לכם, ניתן להיכנס לאתרים הרשמיים של ארגוני העובדים המתעדכנים בכל עת ומאפשרים לכם לקבל מידע כמו גם סיוע, בעת הצורך.