מדינת ישראל בדומה למדינות רבות בעולם נאלצה להתמודד עם סיטואציה לא מוכרת שמתרחשת פעם במאה שנים – מגפה עולמית. מגפת הקורונה גרמה לממשלות רבות כמו גם ממשלת ישראל לקבל החלטות הרות גורל, כאשר אחת מההחלטות הללו הייתה סגירת בתי הספר והתיכונים באופן הרמטי, מתוך מטרה להוריד את אחוז התחלואה. מאחר ולממשלת ישראל היו לא מעט דברים דחופים לטפל בהם, עמותות החליטו להרים את הכפפה ולסייע לאוכלוסיות מוחלשות הזקוקות לסיוע. אחת מהעמותות הללו היא עמותת אחינועם שהחליטה להיכנס לתמונה לאחר שקיבלה אלפי פניות ממשפחות מעוטות יכולות אשר סיפרו בכאב לב כי אינן יכולות לרכוש מחשבים לילדים, כחלק מתהליך של למידה מרחוק שהתחיל עוד בתקופת הסגר הראשון  ונמשך גם בימים אלו, הרבה לאחר החזרה לשגרה. איל אדרעי עמותת אחינועם ואחיו רפי אדרעי החליטו להרים בהקדם קמפיין שבמסגרתו התבקש הציבור הרחב לתרום מחשבים חדשים או משומשים לטובת ילדים. המבצע הזה נחל הצלחה אדירה ועדות לכך ניתן היה למצוא בתגובות הנרגשות מצד משפחות הרבות אשר הודו למייסדי העמותה כמו גם למתנדבים הרבים שפעלו ועדיין פועלים לטובת שווין הזדמנויות וניצול משבר הקורונה לטובת צמצום פערים.

הלימודים מרחוק: כשהמדינה לא סייעה - אייל ורפי אדרעי מעמותת אחינועם נכנסים לתמונה

עמותת אחינועם – חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית

הפעילות של עמותת אחינועם (רפי ואיל אדרעי) מתרחשת בכל רחבי הארץ ועם שימת דגש על אזור הפריפריה. כפי שאזרחי המדינה יודעים, במצבי משבר הממשלה לא פעם איננה יודעת להגיב בזמן אמת, בוודאי באזורים מוחלשים כמו אזור הפריפריה. משבר הקורונה גרם לירידה משמעותית באמון של הציבור בממשלה לא מעט בזכות החלטות שלא בוצעו בזמן או החלטות שנגעו לאזרחי המדינה – מבלי להבין את ההשלכות על הציבור המוחלש, כמו משפחות מעוטות יכולות שנאלצו למצוא פתרונות לטובת רכישה של מחשבים ללמידה מרחוק. מאחר והמחירים של מחשבים ניידים הרקיעה שחקים בשל הביקוש הרב כמו גם המחסור במחשבים חדשים, הפערים בין אוכלוסיות חזקות לבין חלשות הגיעו לשיא עד לכדי מצב שבו אלפי ילדים מעוטי יכולות לא הצליחו להתחבר למערכת הממחושבת של בית הספר, ובהתאם לכך צברו פערים. עמותת אחינועם המהווה חלק בלתי נפרד מהמרקם החברתי של החברה הישראלית החליטה לרתום את המתנדבים כמו גם את הציבור לטובת גיוס של מחשבים, והיא אכן הצליחה לעשות זאת בהצלחה – כפי שיעידו המשפחות שקיבלו את המחשבים כמו גם הפרסומים הרבים באמצעי התקשורת המקומיים על חלוקה של מחשבים בעבור משפחות עם ילדים ובני נוער הזקוקים למחשב.

קידום שווין הזדמנויות בחסות משבר הקורונה

כעמותה שחרטה על דגלה לקדם את נושא שווין ההזדמנויות, ניתן בהחלט לומר כי בחסות חוסר היכולת של ממשלת ישראל לסייע לאותם ילדים נכנסו עמותות כמו עמותת אחינועם ומייסדה אשר פעלו מאז יום הקמתה לטובת קידום שווין ההזדמנויות. מגפת הקורונה הייתה טריגר נוסף לחשיבות של הפעילות של עמותת אחינועם, הן בשל הפעילות הענפה והן בשל היכולת לתרום את המחשבים לטובת קידום שווין הזדמנויות. בעולם שבו הטכנולוגיה הופכת לחלק בלתי נפרד ממערכת החינוך אבל בעיקר שוק התעסוקה. בעבור ילדים מעוטי יכולת, החלום בדמות השתלבות במשק בתפקידים בכירים נראה לא פעם כמו חלום רחוק. אולם, בזכות המעטפת האישית אותה מעניקים בעמותה לצד עידוד תרומת המחשבים ניתן בהחלט לומר כי כל משבר ניתן לנצל לטובת הזדמנות. עדות לכך אפשר לראות בפעילות של העמותה שהצליחה ועודנה מצליחה ליצור שינוי משמעותי בחייהם של אלפי ילדים ובני נוער שזכאים לקבל הזדמנות ולממש את הפוטנציאל הגלום בהם, כמו לכל ילד במדינת ישראל.