דרכון פורטוגלי

ע"פ הערכות, מעל ל 20,000 ישראלים קיבלו דרכון פורטוגלי לאחר שהשלימו את ההליך. עם זאת, ממשלת פורטוגל מקדמת בשנה האחרונה תיקון לחוק שנועד להקשיח את קבלת התנאים. מדוע? להלן הפרטים.

הוצאת דרכון פורטוגלי: אלפי ישראלים ממתינים לקבלת כרטיס הכניסה לאירופה

בשנים האחרונות ניתן להבחין במגמה מסקרנת: יותר ויותר ישראלים נמצאים בהליך התחלתי או מתקדם של הוצאת דרכון זר, ובייחוד דרכון פורטוגלי. למעשה, ביחס למדינות האיחוד האירופאי פורטוגל נחשבת למדינה המאפשרת לקבל אזרחות באופן הקל והפשוט ביותר, בייחוד בעבור ישראלים. בשנת 2015 עבר תיקון לחוק שנועד לתקן את העוול ההיסטורי של גירוש יהודי ספרד ופורטוגל, ובהתאם לכך לאפשר לצאצאי המגורשים לקבל דרכון בהתאם להוכחת זיקה למגורשים בלבד, בניגוד למדינות באירופה הדורשות הוכחת זיקה, מבחני שפה ועוד. בעקבות התיקון לחוק, נרשם זינוק דרמטי במספר הבקשות עד לכדי מצב שבו קצב הבקשות הגיע ל 270,000 בכל שנה  ובכך גרם לעומס אדיר על הקהילה היהודית כמו גם הרשויות במדינה. אם בתחילת 2015 זמן הוצאת האזרחות היה קצר ונאמד בחצי שנה בלבד, כיום ישראלים שמעוניינים לעבור את ההליך נדרשים לחכות זמן רב – לעיתים בין שנה עד שנתיים. אולם, מכשול משמעותי שעומד כעת בפני הישראלים הוא ניסיון של המפלגה הסוציאלית במדינה להקשיח את התנאים, מתוך מטרה להפחית את מספר הבקשות.

מדוע ממשלת פורטוגל מעוניינת להקשיח את התנאים?

ראשית כל, העומס המוטל על הקהילה היהודית הוא עומס גדול שמקשה מאוד על הקהילה לטפל בכל הבקשות בצורה מהירה ומדויקת. נוסף לכך, רבים בפורטוגל סבורים כי בעקבות התיקון לחוק פורטוגל הפכה לשער הכניסה של זרים למדינה ולאירופה בפרט, וזאת מבלי שהם משקיעים בפורטוגל עצמה. למרות שהיא יעד תיירותי חם, פורטוגל נמצאת במצב כלכלי מורכב ובאינפלציה חמורה ולכן המחשבה מאחורי הצעת החוק החדשה שבמסגרתה תהיה חובת מגורים של שנתיים בפורטוגל נועדה להוביל בסופו של דבר להשקעה בתוך המדינה, כמו גם מתוך מטרה להקשות על המבקשים ובכך להפחית את העומס. ע"פ הערכות, הסיכוי של התיקון לחוק לעבור הינו גבוה במיוחד, ועל כן אם אכן התיקון יעבור הוא ייכנס לתוקף ב-1 לינואר 2022.

השפעה ממשית על היכולת להוציא דרכון זר

אם אכן הצעת החוק תעבור, מדובר ברעידת אדמה של ממש בעבור ישראלים שלהם זיקה למגורשי ספרד ופורטוגל. מאחר והרוחות בפורטוגל סוערות והמפלגה הסוציאלית מקדמת את ההליך בצורה משמעותית, ועל כן אם גם אתם רוצים לקבל את הדרכון הפורטוגלי ההמלצה הגורפת היא להתחיל את ההליך כבר עכשיו – מתוך מטרה לנצל את התנאים המקלים הקיימים היום, כחלק מהבנה כי מדובר בהזדמנות שכנראה לא תחזור בעבור קבלת אזרחות זרה.

מהי הדרך המהירה והטובה ביותר לקבל דרכון פורטוגלי?

מאחר וממשלת פורטוגל מקדמת את הנושא של התיקון לחוק, רצוי לפנות בהקדם לעורך דין המתמחה בתחום. דרך עורך דין ניתן לבצע את ההליך באופן יעיל ותוך שימת דגש על הגשת המסמכים הכוללים בין היתר הוכחת זכאות ע"י בחינת שם המשפחה ברשומות של הקהילה היהודית, הגשת מסמכים: צילום תעודת זהות, תעודת יושר ועוד וכן הגשת בקשה מסודרת לקהילה היהודית ולאחר מכן אל מול רשויות המדינה. רק דרך עורך דין מוסמך ובעל ניסיון תוכלו לקדם את ההליך, ולקבל דרכון זר בתנאים מקלים. מדובר בהזדמנות אותה חשוב לממש כבר עכשיו, הן בשל קידום מואץ של המפלגה הסוציאלית במדינה והן בשל היכולת הממשית שלכם לקבל כרטיס כניסה לאירופה עם כל היתרונות הנלווים: אי צורך בהוצאת ויזה לארה"ב או אוסטרליה, אפשרות להתגורר ולעבוד באחת ממדינות אירופה כולל פורטוגל לצד אפשרות לנוע באופן חופשי בין מדינות האיחוד.