החלטה לגבי לקיחה של משכנתא היא ההחלטה החשובה והקריטית ביותר בחיים של כל מי שרוכש דירה. למעשה, משכנתא היא הלוואה ארוכת טווח אותה לוקחים דרך הבנק, כאשר ביטוח משכנתא הוא כלי חיוני אשר נועד להגן לא רק עליכם כנוטלי המשכנתא, אלא בעיקר על הבנק ממנו אתם לווים את הכספים לטובת רכישת הדירה. אם גם אתם מתכננים להגשים את החלום ולרכוש ביטוח, להלן כל מה שצריך לדעת, רגע לפני החלטה הרת גורל כמו זו.

ביטוח משכנתא – כל מה שצריך לדעת

פוליסת ביטוח משכנתא היא רכיב ביטוח אשר נועד להעניק לבנק ביטחונות רגע לפני אישור קבלת המשכנתא. לא מדובר בהמלצה אלא בחובה, וזאת מתוך מטרה להגן על הבנקים מפני מקרה מוות של אחד מהלווים, או במקרה של נזק שיגרם לנכס שבגינו ניטלו הלוואות המשכנתא. חשוב להבין כי בעת נטילה של משכנתא, אתם כרוכשים תידרשו לערוך שתי פוליסות בהן הבנק ישמש כמוטב בלתי חוזר, כלומר מוטב שלא ניתן לבטלו או להחליפו. הביטוח הראשון הוא ביטוח מבנה הדירה למשכנתא, כאשר במסגרת הפוליסה הזו תקבלו כיסוי לנזקים שעלולים להיגרם למבנה של הנכס, כתוצאה מאירועים כמו למשל: שריפה, רעידת אדמה, נזקי טבע, נזקי צנרת ועוד, כאשר הביטוח השני הוא ביטוח חיים למשכנתא. את שתי הפוליסות הללו ניתן לרכוש דרך מבטח פרטי כמו למשל ביטוח בטאץ', או דרך הבנק עצמו.  מדובר בכיסוי של חברת הביטוח למקרה שבו חלילה הלווים או שניהם יסיימו את חייהם במהלך תקופת תשלום ההלוואה. במקרה כזה הבנק המלווה יקבל מחברת הביטוח את יתרת גובה סכום ההלוואות של הנפטר, וישחרר את הנכס מהשעבוד, כך שבן או בת הזוג הנותרים לא יצטרכו להמשיך ולשלם.

ביטוח משכנתא נועד על מנת להגן על הבנק למשכנתאות, אך במקביל הוא מעניק פתרון כלכלי מעולה גם בעבור ציבור הלווים, וזאת באמצעות רכישה פוליסה. אם אתם מתכננים לקחת משכנתא, צריך לדעת כי את הרכישה של הפוליסה הזו אפשר לרכוש דרך מבטח פרטי ולאו דווקא באמצעות סוכנות הביטוח שבבעלות הבנק.

 

 

מדוע מבטח פרטי עדיף על רכישה של פוליסה דרך הבנק?

לאור העובדה כי ציבור נוטלי המשכנתאות הוא ציבור גדול, חברות הביטוח החלו לספק מענה בדמות של הצעות מחיר אטרקטיביות ותחרותיות בעבור רכישה של ביטוח משכנתא. באמצעות יצירת קשר עם מבטח פרטי ניתן לא רק לבצע השוואה בין חברות הביטוח הפועלות כאן בישראל, וזאת בהתאם לפרמטרים אישיים כמו למשל רקע רפואי, מגדר וגיל. צריך להבין כי בעת רכישה של ביטוח מבנה למשל, גובה סכום הביטוח של המבנה יקבע בהתאם להמלצתו של שמאי מטעם הבנק למשכנתאות. על כן, מבטח פרטי יכול לא רק לדאוג למימוש של האינטרסים שלכם, אלא גם להעריך את שווי הנכס מטעמכם ובאמצעות שמאי מקצועי, כל זאת מתוך מטרה לבצע את הרכישה של הפוליסות בהתאם לצרכים הנדרשים שלכם.

לסיכום

לפני שאתם נוטלים את המשכנתא ורוכשים דרך הבנק את הביטוח, אפשר ואף רצוי להיעזר במבטח פרטי כמו למשל הפלטפורמה של ביטוח בטאץ' אשר מאפשרת לכם לבצע השוואת מחירים בין חברות הביטוח בלחיצת כפתור, ובהתאם לכך להוביל ליצירה של מענה שבמסגרתו תוכלו  לרכוש את הפוליסות הללו ביחד או בנפרד, כל זאת מתוך מטרה לעמוד בתנאים של הבנק ולהבטיח הגנה מבחינת ביטוח, לכל צרה שלא תתרחש – בין אם מדובר בנזק למבנה או חלילה במוות.