אנשים רבים בוחרים עבודה מתוך שיקולי נוחות, פרנסה, היתכנות, תחושת שליחות, חיבור אישי וכדומה, אך לרוב לא מתוך שיקולים רפואיים. עם זאת, רבים לא יודעים שהתחום שבו בוחרים לעסוק חלק נרחב משעות היום עשוי להשפיע בצורה ישירה על המצב הבריאותי. יש מקצועות שכרוכים בהרבה מתח נפשי, יש מקצועות שכרוכים בהתחברות לסבל של אנשים אחרים, יש מקצועות שכרוכים בישיבה ממושכת, יש מקצועות שמצריכים לבוא במגע עם קרינה מסוכנת וכדומה. מכאן בפעם הבאה שמנסים לנתב את העתיד התעסוקתי, קחו בחשבון את הסיכונים השונים שמגוון מקצועות עשויים לכלול.

ישיבה ממושכת – פחות תמים ממה שנשמע

בעידן המודרני שבו אנו חיים, ישיבה ממושכת מאפיינת לא מעט מקצועות. מדובר בקופאיות, נותני שירות, אנשי גרפיקה, אנשי שיווק, אנשי מחקר, אנשי רוח ועוד. לכאורה מדובר במקצועות רגועים, אך אם נתמקד בפרמטר שנוגע לישיבה ממושכת, נמצא שהוא רחוק מלהיות בריא, ואף מחקרים רבים מעידים שאנשים לא נועדו לישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מפריעה לשריפת קלוריות, פוגעת בהולכת הדם, מפריעה לפירוק גלוקוז, פוגמת בהפרשת אינסולין וכדומה. מכאן שאם נוסיף את המוטיב של חוסר תנועה למשוואה, נמצא פגיעה מרובה גם במישורים הבאים: זרימת דם, מסת עצם, איכות מצב הרוח ושלל יכולות מוחיות. מכאן שאם לא ממהרים לשנות מקצוע, בהחלט מוטב לשלב מספר תרגילי מתיחה פשוטים לביצוע. עם זאת, אם כבר סובלים ממגוון בעיות שנוגעות לתנועה, יש לטפל בהקדם, ובטח שאין להתעלם ולהזניח. במקרים כאלו יש לפנות לאורתופד על מנת שיעניק מענה ראשוני, ובו זמנית על מנת שילמד מספר טכניקות עבור טיפול יום יומי.

 

תנאי עבודה תחרותיים שגורמים ללחצים נפשיים

אנו חיים בעולם תחרותי ועל כן הרבה עובדים נדרשים להראות הישגים, להתעלות מעל המתחרים ובאופן כללי להוכיח את עצמם. מכאן שלחץ נפשי הוא גם פרמטר שאינו מוסיף לאיכות הבריאות. מכאן שאם יודעים שאתם מסוג האנשים שאינם מגיבים טוב ללחץ, תיבחרו במקצועות יותר רגועים. כמו כן, אם מדובר במקצועות שמושתתים על תפוקה, גם כן יש לקחת בחשבון שלחץ יתווסף למשוואה. מכאן שאם לא מגיבים טוב ללחץ, הימנעו מלהיות ספורטאים, מוכרים, אנשי שיווק, עובדי מדינה, משווקי נדל"ן, ברוקרים, עוזרות אדמיניסטרטיביות, עורכי דין וכדומה.

 תנאי עבודה שכרוכים באיומים

רופאים, אחיות, מאבטחים, מנהלי מחלקות, מורים, סוהרים, אנשי ביטחון ואנשי פוליטיקה. כל אלו אנשים שחשופים מדי יום לשלל איומים וסכנות. איום תמידי עשוי להזיק לגוף, עשוי להאיץ מחלות לב ולפגוע בכלי הדם. מכאן שאם חשים שהעיסוק מוביל לשגרה של איומים, ואם חשים שאותם איומים מצליחים לחדור את שכבת ההגנה שלכם, יש מקום לשקול לשנות מקצוע, או לכל הפחות לקבל תמיכה נפשית ע"י גוף מוסמך.

 גם במגזר הציבורי

יש עבודות שידועות ככדאיות, ואילו עבודה במגזר הציבורי בהחלט מבטיחה שלל הטבות לצד תנאים נוחים. עם זאת גם מורים, פסיכולוגים, עובדי תחזוקה, חשבים, מהנדסים, עוזרים, מזכירות ושאר עובדים מהמגזר הציבורי עשויים להיות חשופים למגוון סיכונים. אם כי העבודה כרוכה בישיבה ממושכת, אם כי העבודה דורשת תוצאות ואם כי העבודה כרוכה בחשיפה תמידית לקשיים של אנשים אחרים. השורה התחתונה היא שגם משרות מדהימות עשויות להתגלות כמסוכנות, ועל כן כל אחד צריך לאפיין את האופי שלו ואת הנכונות לשמור על הגוף. בהתאם לסך המשתנים והממצאים יש לבחור בצורה מושכלת את המשרה הבאה. רק בריאות ופרנסה טובה!