מלחמה בטרור ברשתות חברתיות

לרוב, כשאנשים חושבים על שירות הביטחון הכללי, הם מדמיינים מרתפי חקירות חשוכים וסוכנים חשאיים במדינות מרוחקות. כנראה שלעולם לא נדע אם זה אכן האופי של הארגון הזה ומה בדיוק עושים בו, אבל יש בהחלט דברים אליהם אנחנו נחשפים בשנים האחרונות, שחלקם אפילו די מפתיעים. כך למשל, האם ידעתם כי השב"כ מנצל את המדיה הדיגיטלית ההמונית למטרות מסוימות כאשר הוא משתמש ברשתות החברתיות לסיכול פעולות טרור ומפרסם בלוגים של עובדים אמיתיים בשירות על מנת לעודד עובדים חדשים להצטרף לשורותיו? הנה כמה דברים מעניינים על הצד הטכנולוגי והדיגיטלי יותר של שירות הביטחון הכללי של מדינת ישראל.

בלוגים באתר השב"כ

רבים שנכנסו לאתר השב"כ המכיל מידע מועט מאד על פעילות הארגון ובעיקר משמש ככלי לגיוס מועמדים חדשים, הופתעו לראות שם מדור חדש של בלוגים של עובדים אמיתיים מתוך הארגון. בין הבלוגים השונים ניתן למצוא את הבלוג של י', מומחה תשתיות אינטגרציה, ח', אישה שזהותה ותפקידה סודיים ומשתפת מה שניתן משגרת היומיום שלה בארגון, מהנדסי תוכנה ומהנדסי QA בארגון.

אם אתם מצפים למצוא שם מידע על מבצעים סודיים, להכיר את הבכירים ביותר בארגון וללמוד על סודות מדינה, צפויה לכם אכזבה. אבל אם אתם מחפשים הצצה אמיתית על חיי היומיום של עובדי השב"כ, על שיטות עבודה והתנהלות (עד כמה שניתן לחשוף) בתוך הארגון ועל המתח בין החיים כעובד בארגון לבין אדם פרטי בחיים האזרחיים, תמצאו שם בלי ספק מידע יקר מפז, וזה רלוונטי ומעניין במיוחד עבור מי שהיה רוצה להשתלב בארגון הזה ביום מן הימים.

מלחמה בטרור ברשתות חברתיות

לוחמה בפייסבוק

ממש בתחילת שנת 2020, פתח השב"כ 15 פרופילים גלויים לחלוטין בפייסבוק המחולקים על פי האזורים השונים בגדה, כאשר כל פרופיל נקרא על שם המפקד האחראי על האזור המסוים. בכל דף פייסבוק ישנו מספר טלפון אליו ניתן לפנות בשיחה או דרך הווטסאפ. המטרה של המהלך הזה היא בעצם לעודד גורמים מתונים בגדה לספר על פעולות טרור שנרקמות מבלי להיחשף ולסכן את החיים כתוצאה מכך. פעמים רבות, העמודים הללו משמשים כלי לגיוס של פלסטינים צעירים המעוניינים להתגייס ולסייע לשב"כ לפעול נגד הטרור. כמו כן, בשב"כ מודעים היטב לעובדה כי רבים צורכים את החדשות שלהם ברשתות החברתיות ונעזרים בפרופילים הללו על מנת להרתיע ולהרחיק אנשים מפעילות שאינה חוקית. המהלך הזה של השב"כ היה גלוי לחלוטין מתחילת הדרך ונראה כי הוא הביא תוצאות מעולות בזמן קצר ביותר.

שווה הצצה

הדבר הכי מעניין כאן הוא ששני האפיקים הללו גלויים לחלוטין לציבור, ככה שאם אי פעם רציתם ללמוד ולו במעט, על העבודה הרגישה של השב"כ, אלו בהחלט מקומות מצוינים להתחיל בהם.