אם גם אתם בעלים של דירה שאותה אתם משכירים לדיירים, סביר להניח שאתם מקווים תמיד למערכת יחסים חלקה, כזו המתנהלת בהבנה הדדית עם שוכר שממלא כראוי את כל חובותיו, משלם בזמן ושומר על הדירה כפי שקיבל אותה. המציאות מראה שזה ממש לא תמיד ככה ויש מצבים שבהם שוכרים פשוט מפרים את החובות שלהם ופוגעים בעצם בבעל הדירה. במקרים האלו לא ניתן פשוט לגרש את השוכר, אלא יש להוציא אותו בתהליך מסודר שנקרא תביעת פינוי מושכר. בואו ננסה להבין מה זה בדיוק אומר ואיך זה עובד, אבל קודם כל ולפני הכל – טיפ חשוב שכדאי לאמץ אם אתם מגיעים ביום מן הימים למצב הזה.

אל תהססו להיעזר באיש מקצוע מנוסה

כפי שתבינו מיד, התהליך של פינוי שוכר שהפר את חובותיו מנכס, הוא מורכב וסבוך למדי. כדי שזה יתבצע כמו שצריך, עלינו לקבל סיוע והכוונה מעורך דין מקצועי שמכיר את כל נבכי החוק ויוכל לקדם תהליכים בזריזות עבורנו. מומלץ בחום להיעזר בשירותים של עורך דין המתמחה בתביעות לפינוי מושכר וזוהי הדרך המהירה והבטוחה ביותר לממש את הזכויות שלכם ולעבור את התקופה הלא נעימה של בעיות וסרבנות מצד השוכר.

איך מפנים דייר בעייתי מהדירה?

על מנת לפנות דייר מדירה מושכרת יהיה עלינו להגיש תביעה לבית המשפט. בעל הדירה רשאי לנהל את התביעה במסגרת הליך מהיר שיתמקד אך ורק בפינוי הדייר. אם לבעל הדירה יש תביעות נוספות נגד השוכר, למשל חובות כספיים כאלו ואחרים, יש להגיש אותן במסגרת הליך רגיל ולא בהליך מזורז. חשוב לשים לב כי אסור לבעל הדירה לפנות את הדייר בכוח, למנוע ממנו להיכנס לדירה או להחליף את המנעולים בדירה על דעת עצמו.

 

 

ההליך המהיר

ההליך המהיר הוא כזה הנמשך על פני פרק זמן קצר יחסית ויכול להסתיים אפילו בתוך 60 יום בלבד מרגע הגשת התביעה (וזאת בניגוד לתביעה רגילה שיכולה להימשך מספר חודשים ואפילו מספר שנים). במסגרת הליך מהיר, שוכרים אינם רשאים להגיש תביעת נגד ואינם רשאים להגיש הודעה לצד שלישי וכך בעצם לגלגל את האחריות לאדם אחר. במסגרת ההליך המהיר, ידון בית המשפט אך ורק בעניין הפניות ולא ניתן לדון בתביעות כספיות אחרות.

את כתב התביעה יש להגיש לבית משפט השלום במחוז שבו נמצאת הדירה עם הכותרת ״תביעה לפינוי מושכר״. אל כתב התביעה יש לצרף מסמכים רלוונטים כמו תצביר של התובע או תצהירים של אנשים מטעם התובע, חוות דעת של מומחה, אסמכתאות משפטיות אם ישנן כאלו וכל מסמך משפטי רלוונטי אחר. בעת הגשת התביעה יש לשלם אגרה למזכירת בית המשפט. באם התובע זוכה בתביעה, ניתן לחייב את השוכר בתשלום הזה.

שלבי התהליך

לסיכום

כפי שאפשר לראות, מדובר בהליך מעט סבוך ולא לכולם יש את הזמן, הידע או הסבלנות לעסוק בזה. על כן, הדבר החכם ביותר לעשות הוא לקבל עזרה מקצועית מעורך דין העוסק בתחום, מה שגם מעלה משמעותית את הסיכוי לזכות בתביעה. אל תתפשרו על ייצוג הולם בשלב הזה ותנו לעורך דין מומחה לייצג אתכם.