אנשים רבים בישראל צורכים תוספי תזונה ברמה היומיומית, כמו ויטמינים שונים, מינרלים, אנזימים, צמחי מרפא וכדומה, זאת על מנת לספק לגוף שלהם את כל מה שהוא צריך בכמות הנדרשת. כמו כן, התוספים עשויים לשפר מאוד את הבריאות הכללית, להאריך את תוחלת החיים ואף לסייע במצבים בריאותיים שונים. תוספי התזונה מגיעים בכל מיני צורות, וניתן לצרוך אותם בטבליות, בקפסולות, באבקות, בחליטות ועוד. במאמר זה ריכזנו את כל המידע שחשוב להכיר על תוספי תזונה וכיצד הם עשויים לסייע לנו.

סופר פוד

מזונות על, או בשמם הרווח יותר "סופר פוד", הם מזונות המכילים כמות גבוהה ומרוכזת של חומרים החיוניים לבריאותנו כמו ויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו. קיימים מקורות שונים לסופר פוד ומדובר בעיקר על מקורות צמחיים כמו זרעים, עלים, אגוזים, פירות וירקות, כך שניתן לשלב את המזונות הללו בתפריט שלנו ולגרום להם לעבוד כמו תוספי תזונה. אחד המקורות לסופר פוד הוא אצות, וכך הגיע אלינו סופר פוד ספירולינה – אצת ים שמלאה בוויטמינים, מינרלים, חלבון ונוגדי חמצון בריכוז גבוה מאוד. הספירולינה פופולרית לצריכה כאשר היא טרייה בשייקים, אולם ניתן לצרוך אותה גם באבקות או בקפסולות. בין יתרונותיה ניתן למנות את היעילות שלה בסיוע למניעת כולסטרול גבוה ודלקות שונות, והיא ידועה כמסייעת בהקלה סימפטומטית לכל מיני מצבים רפואיים כמו סוכרת וחוסר בסידן.

תוספי תזונה – יעילות השימוש בהם

חשוב להגיד שתוספי תזונה אינם מהווים תחליף בלעדי לאוכל שלנו. כלומר, אם נצרוך תוספי תזונה אבל התפריט שלנו יתבסס בעיקר על ג'אנק פוד, לא בטוח שנראה איזשהו שינוי בערכי הבדיקות שנערוך ובוודאי לא הפוך אוטומטית לבריאים ולחזקים יותר. כדי לשמור על תזונה נכונה, אנחנו ממליצים להתייעץ על תזונאים מוסמכים שיסייעו לכם בהתאמת תפריט מאוזן. תוספי התזונה יכולים לסייע לכם במקרים שבהם אינכם צורכים מזונות מסוימים מסיבות אידיאולוגיות או בריאותיות או מתוך העדפה אישית. כמו כן, הם יכולים לסייע במקרים שבהם אתם צורכים את כל אבות המזון, אך ספיגתם של הרכיבים החיוניים אינה מתבצעת כמו שצריך בגוף.

השלמת חסרים תזונתיים

אין עוררין על כך שוויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו שונות חשובים מאוד לבריאותנו התקינה. עם זאת, לעתים אנחנו נמנעים ממזונות מסוימים מסיבות כאלה ואחרות, והימנעות ממזונות אלה עלולה להוביל לחסרים תזונתיים. לדוגמה, מי שנמנע מאכילת בשר, עלול לסבול מחוסר בברזל ובוויטמין B12 שהכרחיים לתפקוד התקין של הגוף. במקרה כזה, מומלץ לצרוך את תוספי התזונה המתאימים כדי שישלימו את החוסר.

 

 

סיוע בספיגה

כאמור, יש מקרים שבהם הגוף שלנו מתקשה לספוג את הרכיבים החיוניים במזון שאנחנו צורכים במלואם. לדוגמה, צריכת קפאין עשויה לעכב ספיגה של ברזל וסידן, כך שגם אם התזונה שאתם צורכים מושלמת לעתים ייתכן פער בין מה שאתם צורכים לבין מה שהגוף סופג. לכן, במקרים כאלה, מומלץ לצרוך את תוספים עם הארוחה בשביל מקסימום ספיגה.

שימו דגש על כמויות

תוספי תזונה ללא ספק מיטיבים עם בריאותנו, אך חשוב לצרוך אותם רק כאשר יש צורך בהם. למעשה, יש מומחים הטוענים שרוב האנשים צורכים מינונים גבוהים מדי של תוספי תזונה, שחורגים מהמינון היומי המומלץ. כדי למנוע מקרים כאלה, כדאי להתייעץ עם רופא מוסמך שידריך אתכם איזה תוספים עליכם לצרוך ובאיזה מינון.

סיכום

לסיכום, תוספי תזונה עשויים לסייע לנו בשמירה על בריאות תקינה ועל חיוניות הגוף. עם זאת, חשוב להכיר את תוספי התזונה שאנו צורכים ולהיות במודעות לגבי המטרה שבגינה אנו צורכים אותם.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד