עבודה במגזר הציבורי

אם יש דבר מה שעשוי להבטיח רווחה כלכלית וכושר השתכרות לתקופת זמן ארוכה, הרי שמדובר בפיתוח קריירה במקום עבודה המאפשר אתגרים ועניין, מציע אופציות רבות לקידום ושידרוג התפקיד והמשימות השוטפות ובמבטיח תנאים טובים גם לאחר הפרישה.

אין ספק כי תפקידים כאלה ניתן למצוא במגזר הציבורי, ובפרט בגופים כמו מערכת הביטחון, המוסד, השב"כ ואפילו צה"ל ומשטרת ישראל. אם גם אתם שקלתם לנסות את מזלכם ולגשת למיונים למשרות בגופים כאלו, הנה כמה טיפים שאולי יעזרו לכם במהלך הדרך בשלבי המיון השונים.

תכונות מנהיגות

זה שלא שמי שמתגייס לשירותי הביטחון מיד יוצב בתפקיד פיקודי ויידרש להיות אחראי על הרבה עובדים, אבל יש ציפייה בארגונים כאלה שכל עובד יהיה בעל תכונות כאלה שיאפשרו בבוא מן הימים להשתלב בתפקיד פיקודי ולהתקדם בתוך הארגון. מה שזה אומר מבחינתכם, הוא שכדאי לכם להדגיש כל חלק בקורות החיים שלכם המבטא תכונות כאלה. אם הייתם למשל מדריכים או ראשג"דים בצופים, זה בהחלט ייזקף לזכותם, אם יצא לכם לשרת בתפקידים פיקודיים בצבא זה בכלל ייתפס בארגונים כאלה כנקודת זכות וזה נכון גם אם עבדתם בארגונים פרטיים בתפקידים ניהוליים ובעיקר אם יצא לכם לנהל תחתיכם צוותים של הרבה עובדים.

עבודה במגזר הציבורי

יכולות בינאישיות גבוהות

עוד דגש חשוב מאד שיעזור לכם לצלוח בשלום ראיונות ותהליכי קבלה לעבודה במגזר הציבורי הוא היכולות הבינאישיות שלכם. באופן טבעי, הרוב המכריע של המשרות השונות בארגונים כמו המוסד, השב"כ או צהל הן כאלה שיידרשו מכם ממשק רב עם אנשים אחרים, בין אם מדובר בעובדים הנוספים בתוך הארגון או אפילו בגורמים חיצוניים למיניהם. על כן, מהרגע הראשון ינסו לבחון את הכישור הזה אצלכם ורצוי שתנסו להראות מראש שאתם אכן אנשים חברתיים שיודעים להסתדר עם אחרים, גם ובעיקר כאשר נוצרים חילוקי דעות או אי הסכמות.

התכוננו להתקלות

אחד משלבי המיון בארגונים הנ"ל הוא סימולציות של סיטואציות ניהוליות שיוצגו בפניכם על ידי המראיין. בדרך כלל הוא ייתן לכם סיטואציה מסוימת ופשוטה על פניו ואתם תדרשו לתאר איך את הולכים לפעול עם הכלים שברשותכם. תוך כדי, יוסיף המראיין נדבכים נוספים שיהפכו את המצב ליותר מאתגר ועליכם להיות יצירתיים ומהירי מחשבה ולהציג פתרונות מיידיים. שימו לב – בהרבה מקרים לא יהיה פתרון של ממש לסיטואציה ואין ציפייה שבאמת תפתרו אותה, אלא שתגלו בעיקר קור רוח וזריזות מחשבה ותוכיחו כי אתם לא מתרגשים או נבהלים מבלת"מים והתקלות.

עבודה מתוך תשוקה ועניין

לבסוף, ההמלצה הכי חשובה שאנו יכולים לתת היא ללכת על זה רק אם מדובר בתשוקה אמיתית שלכם. חשוב להבין כי מדובר במקומות עבודה מאתגרים ותובעניים, ולא כדאי ללכת לשם בגלל כסף, כבוד או מניעים שאינם תשוקה ועניין במקצוע גרידא. בהצלחה!